Katechizm Kościoła Katolickiego powie: Bóg, który jest Miłością i stworzył człowieka z miłości, powołał go także do miłości. Stwarzając mężczyznę i kobietę, powołał ich w małżeństwie do głębokiej wspólnoty życia i miłości, tak że już nie są dwoje lecz jedno ciało (Mt 19,6)

 Błogosławiąc im, Bóg powiedział: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się (Rdz 1,28)

Przygotowanie do małżeństwa rozpoczyna się przynajmniej 6 miesięcy przed datą ślubu i obejmuje: nauki przedślubne połączone z dniem skupienia, 3 spotkania w poradni życia rodzinnego oraz rozmowę z Księdzem Proboszczem wraz ze spisaniem protokołu przedślubnego.

NAUKI PRZEDŚLUBNE

Proponujemy wybór jednej z dwóch metod nauk przedślubnych: "Przed nami małżeństwo" lub "Ślubuję Ci"

"Przed nami małżeństwo"

Nauki przedślubne zgodne z projektem "Przed nami małżeństwo" obejmują cykl 4 cotygodniowych wtorkowych spotkań od 18:00 do 21:00. Spotkania odbywają się w naszej parafii w salce nad zakrystią.

Prowadzącymi są kapłani i małżonkowie o różnym stażu, m.in będący doradcami życia rodzinnego, próbujący podzielić się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem w budowaniu związku małżeńskiego. Spotkania prowadzone są metodą konferencyjno-warsztatową.

Czy nauki przedślubne to przykra uciążliwość? Wierzymy że nie. Wspólnie spędzony czas będzie dla Was okazją do jeszcze bliższego poznania siebie nawzajem, refleksji nad swoim przygotowaniem do życia małżeńskiego i rodzinnego, oraz pogłębienia wiary.

Nasze ostatnie spotkanie zakończymy dniem skupienia z mszą świętą Waszej intencji Was - narzeczonych jak i waszych rodziców z prośbą o dobre wejście w nowe role.

Aby dowiedzieć się więcej oraz ZAPISAĆ SIĘ na nauki KLIKNIJ TUTAJ

Aktualne terminy nauk przedślubnych w Parafii p.w. M.B. Szkaplerznej w Imielinie w 2024 roku

  • 27.02.-19.03.2024

Kontakt: Beata Pielorz tel: 511 642 508

"Ślubuję Ci"

Ponadto możliwy jest udział w naukach przedślubnych zgodnych z projektem "Ślubuję Ci" organizowanych przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin poza naszą parafią.

Na podanej stronie znajdują się dwa panele: jeden dotyczy nauk przedślubnych zakończonych dniem skupienia, drugi poradni życia rodzinnego. Prosimy o wybranie dogodnego dekanatu (miasta i jego okolic) oraz terminu, w którym chcielibyście Państwo odbyć swoje przygotowanie ? osobno dla nauk przedślubnych oraz dla poradni życia rodzinnego.

Na kolejnej stronie pojawią się te parafie, w których są wolne miejsca w wybranym przez Państwa terminie.

Jeśli w tym dekanacie lub terminie nie będzie już wolnych terminów, zostaniecie Państwo poproszeni o zmianę dekanatu lub przedziału czasowego.

Po ukazaniu się listy parafii, proszę wybrać dogodny termin (a w przypadku poradni życia rodzinnego dwóch terminów w tej samej parafii ? na trzeci, będziecie się Państwo umawiać już podczas spotkań z doradcą) a następnie przejść do kolejnej strony.

 PORADNIA ŻYCIA RODZINNEGO

Przygotowanie do małżeństwa  w poradni życia rodzinnego obejmuje trzy spotkania indywidualne. Spotkania te dotyczą sfery jedności i płodności małżonków, naturalnych metod rozpoznawania płodności, otwartości na życie, a także poruszają tematykę duszpasterstwa rodzin w parafii i diecezji. 

Istnieje możliwość skorzystania z poradni życia rodzinnego w naszej parafii /ZAKTUALIZUJEMY WKRÓTCE/

Ponadto można skorzystać z wyboru poradni w innych miejscowościach naszej archidiecezji klikając TUTAJ i wybierając jeden z terminów z tabeli po prawej stronie.

PROTOKÓŁ PRZEDMAŁŻEŃSKI

Między szóstym a trzecim miesiącem przed  przyjęciem sakramentu małżeństwa, narzeczeni powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.

W czasie spisywania protokołu narzeczeni są zobowiązani przedstawić:

  • dowód potwierdzający tożsamość,
  • świadectwo chrztu, o ile byli ochrzczeni poza naszą parafią,
  • świadectwo ukończenia religii w zakresie szkoły ponadpodstawowej,
  • dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego - jeśli ślub ma być konkordatowy.
  • zezwolenie na ślub poza parafią zamieszkania (dotyczy narzeczonych, którzy mieszkają w innej parafii niż ta w której zamierzają zawrzeć ślub)